Organizační tým

Festivalový štáb
Milan Daněk (ředitel festivalu)
Od založení tradice v pořádání Rajbasu je hnacím motorem organizačního soukolí.Po létech rychlošípáckých výprav a trempingu, stál za zrodem projektů expedic za poznáním současného života geograficky izolovaných etnik. Během následujících dvaceti let s  kamerou navštívil domorodce na všech  obydlených světadílech. Z filmového materiálu pak v blanenském studiu Audiovosual vznikaly dokumenty, které získaly řadu ocenění. Celoživotně se věnuje běhu na dlouhé tratě a své zážitky ze závodu s indiány Tarahumara v mexických Měděných kaňonech sepsal v knize „Ti, kteří utíkají pěšky“.   

Zdeněk Oskeruše Špíšek
Festival poprvé navštívil v roce 2004 a od dalších ročníků se stal jedním z nejvýraznějších tahounů jeho organizace. Zbývalo mu sil i na prezentace svých vlastních aktivit, vždyť znalosti o živé i neživé přírodě rád předával nejen zde, ale i při práci s mládeží a průvodce. Po těžkém úrazu v horách, měsících na vozíku a více než roce po nemocnicích se znovu dokázal postavit na vlastní nohy.  Svou energii zaměřil na  nápad spojit festival s poděkováním přírodě. A díky jeho zápalu, spoustě práce, organizačním schopnostem a pozoruhodné dovednosti přenést nadšení na své okolí a širokou řadu dobrovolníků, se tento nápad rozrostl do nevídaného rozsahu. Za 4 roky se v rámci doprovodné festivalové akce „Stromy pro moravský kras“ podařilo vysadit přes 1000 ovocných vysokokmenů a několik stovek keřů do volné krajiny.

Eva Šamonilová
Občanským povoláním veterinářka a vědkyně. Matka tří dcer. Neúnavná hledačka cesty, jak žít v míru a souladu s přírodou, sebou, dětmi a jinými lidmi. Učí a učí se, jeskyňaří, vandruje, plave, cvičí, šije…Procestovala leccos, za srdce ji chytil indický Himálaj a Bosna. Jak ale říká: „Víc než místo je důležitá cesta, batoh a svoboda.“ Dokáže tak udělat expedici i za humna (Kras, Vysočina, Karpaty Bílé i jiné) a najít tam dobrodružství, překvapení a zážitky. Na Rajbasu je činná už dlouho, letos koordinuje dětskou přehlídku „WAU!“.

Lukáš Hubert
Mezi jeho záliby patří horolezectví, jeskyňaření, parašutismus, cestování, chalupaření a rodina . Z většiny výprav, které směřují většinou na Balkán do jeskyní, na východ a na chalupu se snaží zpracovávat krátké dokumenty. Největší jeho tvůrčí popularitě se ovšem těší soutěžní snímky z NaFESTu. Spolu s bráchou převzali organizaci cyklu Večerů s Kotlíkem, což jsou besedy především o cestování. Konají se už druhou desítku let každý měsíc v Ulitě a bez z nich by tento festival vlastně ani nevznikl.

Osobní web: www.lukaslumir.cz


Michal Pekárek
Na Rajbasu vede scénu „Kotlík“, v sobotní festivalový večer ho můžete vídávat pravidelně při prezentaci snímků soutěže NaFest a nebo někde poletovat mezi „Kotlíkem“, „Kotlem“, kinem a barem. A mimo Rajbas? Většinu času tráví na prodejně Kola Novák a ten zbytek se snaží vyplnit cestováním, lezením po kopcích, jeskyňařením, běhěm, jízdou na kole, lyžováním, …a nebo doma s ženou a dvěma kočkama.

 


 

Koordinace akcí a soutěží
Alena Žákovská (Okem dobrodruha)
Stíhá vše kol naší soutěže neprofesionálního filmu.
Cestovat začala hned po ukončení studií (molekulární biologie, imunologie). Po státech Evropy následuje Asie, Jižní Amerika, Afrika…Spolu s Milanem Daňkem stála u zrodu expedičního sdružení Horizont. Účastnila se expedic do těžce přístupných míst světa (4x Nová Guinea, vnitrozemí Bornea, povodí řeky Xingú v brazilské Amazonii, Ruwenzori v Ugandě, pralesy Ituri v Kongu, Taman Negara v Malajsii, Měděný kaňon v Mexiku, Republika Tuva na Sibiři), na cestách ji lákají přírodní národy a vrcholy hor a sopek. Vynikající sportovkyně, reprezentantka v ultramaratónu (účastnice několika světových šampionátů v běhu na 100 kilometrů), mistryně ČR v běhu na 100km v r. 2009, mistryně ČR ve vytrvalostně silovém pětiboji.

Vladimír „Rosi“ Kučera (NaFest)
Taktéž již dosluhující inventář organizačního teamu. Typický exemplář asociálního introverta. Jeho životní pesimismus, který se promítá v zarputile skeptický postoj k organizování téhle jedinečné soutěže, zřejmě způsobuje, že Ti nadšenci (soutěžící) do toho jsou rok co rok.
Ve volném čase se věnuje převlékání kabátů tuláka (čti trempíře, kvazi-vodáka a „cestovatele“), muzikanta (čti šumaře), periferního sportovce (mtba, běh), motocyklistu, off-roadistu, … Z geoetnografickymezikontinentálního pohledu ještě nebyl: ani na jednom z Pólů, v Grónsku, Indonésii a Oceánii, Austrálii a na Islandu.

Jan Odehnal
Nechyběl už při zrodu festivalu a jeho cestovka je po celá léta partnerem naší akce (a díky shodnému slovu v názvu obou aktivit, bývá často mylně pokládána i za organizátora festivalu). Na starosti má program v krasovém podzemí a ubytování.
Svou svéráznou cestovku CK Rajbas – Outdoor Travel založil v roce 1998. Akce sám na vlastní kůži nejprve absolvoval (Kavkazy, Ťan-Šan, Krym, Nový Zéland, Austrálie, Černá Hora, Indie), poté několikrát odprůvodcoval, a protože nemůže být všude, zaučil a předal schopným průvodcům své know-how. I tak se s ním (protože ho cestování a práce s lidmi baví více než úředničení) můžete setkat na zájezdech a to především těch specializovaných – na motorkách v Indii, Nepálu, Thajsku, Laosu…, nebo ve vysokých horách.

Zdeněk Novák (Grena Běh)
Letos to bude po šestnácté, co šéfuje běhu se zátěží na hořický kopec.
Vynikající sportovec i kytarista. Zájmy o cyklistiku a firmu Kola Novák v současné rozšířil o aktivity v chovu ovcí a koček. Znalec Josefovského údolí, kde v posledních létech tráví většinu volného času, často i v podzemí coby speleolog. Občas ale opustí i svůj oblíbený kout Moravského krasu a vyrazí do světa např. Kanada, Taiwan, Kuba, Peru, Dominikánská republika…

Kateřina Kolářová (Megbolondul)
 Máma tří kluků, sportovní lektorka, výzkumnice, tkadlenka, běžkyně a účastnice adventure závodů řadí mezi své každoroční výzvy také organizaci noční šifrovačky Megbolondul. Rok co rok překvapuje skromný tým organizátorů sám sebe, že hru zvládli připravit, snad jim to vydrží i nadále!

Jarda „Jarin“ Hubert (Výstavy)
Rád cestuje a nejvíc si užívá vícedenní přechody hor natěžko i když momentálně ho pohltilo „autonomádství“, což se ale nevylučuje s turistikou a poznáváním. Má rád filmy s cestovatelskou tématikou, přírodu, sport i když jenom pasivně, ale dokáže se vybičovat i k aktivnějšímu pohybu. Rád pomůže při organizaci nejrůznějších akcí, sportovních i taškařic. Na festivale se stará už několik let o instalaci výstav.

 

Animace programu, zázemí pro vystupující a hosty
Renata Žilková
Úžasně schopná zařídit a vyřešit vše pro pohodu a klid vystupujících.
Ráda cestuje a těší se na všechny účinkující i návštěvníky. Říká: „Budu zde pro Vás a budu zde ráda. Jdu do toho zase naplno, od rána do rána, od pátku do neděle!“

Dagmar Důbravová
V dětství načichla trempingem a atletikou, pak si oblíbila toulání po naší zemi s oddílem dětí. Teď je nadšená cykloturistka, běžkařka, lyžařka a horská turistka. Líbí se ji v italských Dolomitech, nadchlo ji Norsko, Černá Hora i Srí Lanka a Jemen. Říká, že však poslední dobou zjišťuje, že ve světě je sice krásně, ale ty naše oči a mozky jsou zřejmě naprogramované na tu naši nádheru. Prostě, že doma za humny nás čeká tolik krásy, která možná vyčkává, až si ji Ti zmlsaní cestovatelé všimnou a ocení.

 

Služba u vstupného a v šatnách
Tomáš Důvěra
Velmi aktivně se podílí na chodu blanenské Ulity, která zabezpečuje provoz v šatně a u vstupného.

 

Občerstvení
Tomáš Růžička
S přehledem uzemní každého, kdo dělá binec. Každoročně nadává jací ti oudoristi jsou škrti, co si tahají všechno pití a jídlo v batohu.

 

Webmaster
Juraj Kožiak
Správce web stránek, když něco nefunguje na stránkách tak to opraví.

 


 

Festivalová fotografka
Hanka Fučíková
Architektka, která se sem tam s vášní objevuje za foťákem. Letos již potřetí zachytí jedinečné momenty festivalu.