Aktuality

REKORDNÍ ÚČAST4.1.2023
Již po sedmé jsme se sešli na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka na Novoroční dvouhodinovce. Okruh kolem bejsbolového hřiště měří téměř přesně jeden kilometr a je bezva příležitostí k běžecké oslavě přicházejícího roku. Jednoduchá výzva, aby si každý zkusil a spočítal kolik kilometrů za dvě hodiny uběhne. Každý jak chce, někdo si rád popovídá, jiný běží o rekord. Run free! Důležité je potkat se a hýbat. Již tradičně si přišel zatrénovat Dan Orálek, který napočítal nejvíc koleček (29). Holky Petra Krejsová a Marcela Čadová daly shodně 25. Celkem kroužilo báječných 62 běžců.

WAU!!!18.11.2022
Kdo přišel ve čtvrtek do Domu přírody Moravského krasu, ví že opravdicky "wau" bylo všech úžasných patnáct dětských prezentací dobrodružství. Kdo to nestihl, má šanci přijít na reprízu tří z nich, které vybrala porota k projekci v sobotu na velké festivalové scéně v Dělnickém domě. Závěrečné povídání s paleontologem Štěpánem Rakem nemělo chybu. Dnes Rajbas pokračuje od 16:00 hodin projekcí soutěžních filmů Okem dobrodruha a od 18:00 hodin šifrovačkou Megbolondul. Hrrrr do víkendu. Bude to jízda!

Z BLANSKA NA HOŘICE7.11.2022
Program Rajbasu nikdy nezůstává za dveřmi sálů. Grena běh se zátěží dokonale prověří každého z jeho účastníků. A nemusí to být jen běžci. Se zátěží pětilitrového černohorského soudku furt do kopce to vyběhne málokdo. Dvacátý třetí ročník tradiční akce startuje v sobotu 19. listopadu.

NAFEST !!!3.11.2022
Chceš se pobavit? Dostat se na Rajbas ZADARMO? A ještě třeba vyhrát?

Máme pro tebe jedinečnou nabídku! Vezmi kámoše, natočte svou originální cestu na festival a vstupenku máš v kapse! Myslím, že soutěž NAFEST není třeba představovat. Pro hodně návštěvníků Rajbasu je to každoročně očekávaný vrchol sobotního večera. Ale věřte, že mnohem víc srandy si užijete při natáčení, než jen u sledování. Tak co? Zkusíte to?
Uzávěrka přihlášek již 11.11.!


OCHUTNÁVKA RAJBASU3.11.2022
Vstupenky na Rajbas podražily. To je fakt blbá zpráva. Nemusíte však kupovat zajíce v pytli. Přijďte na nemalou ochutnávku ve středu 9.11.2022 na 218 Večer s Kotlíkem na Ulitě. Pořadem s Markem Audym a Ríšou Boudou provede Lukáš „lumír“ Hubert a vstupné je dobrovolné. Hlavně bude dostatek času se něco o těchto chlapácích dozvědět. Prej se doplňují jako uzený a pivo. Každé samo o sobě je skvělé, ale dohromady je to pecka. Čeká vás povídání o jeskyních, kávě, fotografii, chemii, filmech a humanitárních akcích. A pak na fesťáku v klídku budete poslouchat o zážitcích Marka z Balkánu nebo prohlížet Ríšovi reportážní fotky.

VÝSADBA V HOROLEZECKÉM TERÉNU30.10.2022
Tři týdny do festivalu Rajbas finišuje výsadba v rámci akce Stromy pro Moravský kras. Sadili jsme v exponovaném terénu dle klasifikace stupnice UIAA (1. stupeň, volné lezení). Raději jsme se vyhnuli rajbasu. To není myšlen ten blanenský 🙂 Dle lezecké hantýrky je "rajbas" lezení po strmě nakloněné rovině, převážně bez chytů, kde je pro úspěšný přelez klíčové kvalitní tření lezeček. Za ranní mlhy, s hrstkou dobrovolníků, jsme vysadili na škrapové stráni nad základní školou v Ostrově u Macochy sad. Z původního sadu zde zůstalo jen pár švestek. Nyní je zde vysazeno na 75 slivoní, třešní a oskeruší. Opravdu jsme si mákli, ale výsledek stojí za to!

Host na WAU - Štěpán Rak29.10.2022
Letošním hostem WAU! – přehlídky dobrodružných prezentací dětí a mládeže bude paleontolog Štěpán Rak!
Štěpán vystudoval geologii na Masarykově univerzitě v Brně a úspěšně dokončil postgraduální studium na Univerzitě Karlově. Nyní se profesionálně věnuje geologické a paleontologické osvětě pro děti i dospělé. Můžete s ním zažít besedu indoor i v terénu najít svého prvního trilobita.Nám na WAU Štěpán nachystal cestu do pravěku, slíbil zázraky evoluce, divy přírody a výjimečné zkameněliny. A prý se nebudeme jen dívat ….. No není tohle důvod navíc nachystat letos na WAU taky svou prezentaci?

KDO ZÍSKÁ RAJBASÁKA?24.10.2022
Do 22. ročníku soutěže neprofesionálního filmu Okem dobrodruha je přihlášeno 18 filmů od 11 autorů. Nahlédneme do života horských etnik v Barmě, nahlédneme pod hladinu Pacifického oceánu a Cortézova moře, budeme se brodit,  prodírat se keři, přelézat skály a přecházet ledovce, štípat nás budou milióny komárů a much. Navštívíme město Chan Chan v Peru a Bolívii projedeme na motorce. Ale vedle exotickým míst navštívíme i nedaleké Slovensko a natáčelo se i u atomové elektrárny v Dukovanech a na Dalešické přehradě. Nebo se jen projdeme lesem a spolu s autorem se zamyslíme se nad kalamitou kůrovce. Porota pod vedením Jana Popelky pilně hodnotí a my se můžeme těšit, že nejzdařilejší a nejzajímavější soutěžní snímky uvidíme v kině (pátek 18.11. od 16:00 hodin).

RAJBAS NEJEN NA PLAKÁTĚ21.10.2022
Plakát oznamuje, že Blansko opět ožije Rajbasem a takovou zprávu je potřeba šířit. Uvítáme pomoc při vyvěšení plakátu (k vyzvednutí na prodejně Kola Novák, nebo po domluvě...) případně sdílením elektronické verze.

Hlavní program projekce filmů, prezentací a setkání letos láká na mediálně známé tváře. Mezi hosty budou rozhlasová moderátorka Lucie Výborná, televizní rosnička Alena Zárybnická, režisér programů cyklu „Na cestě“ a „Objektiv“ Jaroslav Jindra a další a další. Přijede i muž z plakátu - polárník a režisér Petr Horký, který závěrem festivalu uvede svůj nejnovější výpravný dokument „Civilizace – dobrá zpráva o konci světa“.


VASHA NA ULITĚ6.10.2022
Již ve středu 12.10. v 19:00 budete mít jedinečnou možnost zjistit víc o životě 12-ti násobného mistra světa, šoumena, pořadatele, ....

Víte třeba kolik hodin denně stráví Vašek tréninkem? Co snídá? Co chystá na příští sezonu? Nebo kolik si vydělá? My ne, ale třeba se to ve středu dozvíme.

Čajovna Ulita - B. Němcové 2431, Blansko