Nesoutěžní filmy

Neděle 20.11.

Best of fest – To nejlepší z vítězných filmů Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují

Blok 1.

Jump To Zero

(USA, 7 min, 2020, Drew Herder)

JUMP TO ZERO je příběh tří BASE jumperek, které mění pohled na způsob, jakým se lze dopravit na místo seskoku, a na postavení žen v akčních sportech. Jsou si vědomy toho, že dostat se na místo seskoku autem nebo letadlem přináší negativní dopady na klima. Vydávají se proto zjistit, jak mohou redukovat svoji stopu, a přitom si nadále užívat místa, která milují, a věnovat se sportu, který jim působí radost. 

This is Home – Matt Hunter

(Kanada, 9 min, 2021, r. Colin Jones)

Ačkoliv se legenda freeridu Matt Hunter neustále vyvíjí, své vizi horské cyklistiky zůstává věrný. Doma, ve městě Kamploops BC, Matt nikdy nepotřebuje chodit příliš daleko, když potřebuje uniknout všednostem, které jej rozptylují. Nyní je otcem, a tak tyto drahocenné okamžiky navíc obohacují lidé kolem něj.

EM

(Kanada, 14 min, 2021, Alexa Fay)

Emilie Pellerin, nepříliš známá lezkyně z francouzské části Kanady, strávila většinu své dospělosti cestováním po světě a nevázaným životem. Zdokonalila své horolezecké dovednosti a zařadila se mezi nejlepší onsight lezce na světě. V roce 2018 se proslavila onsightem kultovní trasou The Shadow (5.12d/5.13-) na horu The Chief, což je výkon, který na své zopakování čekal celých 30 let. Nyní je připravená onsighting odložit stranou a vyzkoušet svoje síly na své dosud nejtěžší klasické cestě La Zébrée (5.14a), velkolepé převislé spáře v Quebecu.

Link Sar

(USA, 17 min, 2021, r. Graham Zimmerman)

LINK SAR je krátký film o elitním americkém alpinistovi, který řeší své vztahy a motivace při pokusu o výstup a přežití na jednom z nejnáročnějších dosud nezdolaných vrcholů světa: Link Sar vysoko v horách Pákistánu. 

Not Alone

(Kanada, 43 min, 2021, Heather Mosher)

Profesionální sportovkyně a průvodkyně Sarah Hueniken zasvětila horám celý svůj život. Patří mezi přední ledové a mixové lezkyně, ale ještě více ji naplňují zážitkové vzdělávací kurzy pro ženy. Jednoho dne během jejích známých lezeckých pobytů zasáhne lezce na stěně lavina, ve které zahyne i jedna z jejích nejlepších kamarádek. Film vypráví příběh o temnotě, do které upadla nejen Sarah, ale i mnoho jiných profesionálních horských průvodců poté, co zažili tragickou nehodu. Navzdory traumatu se Sarah rozhodne upřít svou pozornost na nový projekt s cílem znovu nabýt jistotu v horách – pokusí se za jediný den vylézt tři náročné mixové cesty v kanadských Skalnatých horách. 

Blok 2.

A Baffin Vacation

(Kanada, 12 min, 2022, Sarah McNair-Landry, Erik Boomer)

Erik Boomer a Sarah McNair-Landry se vydávají na smělou 45-denní expedici do vzdálených koutů Baffinova ostrova za dechberoucími útesy, kde vyzkouší svoje horolezecké umění, a za divokými neprozkoumanými řekami, po kterých se budou plavit v kajaku.

Sonder

(Kanada, 35 min, 2021, Jay Macmillan)

Při zemětřesné v Nepále, které v roce 2015 úplně zdevastovalo vesnici v odlehlém údolí Langtang, zahynuli i Kanaďané Kathy a Bruce Macmillanovi. O tři roky později se jejich syn Jay vydává na cestu po jejich stopách. Jede do Langtangu, aby se vyrovnal se ztrátou a traumatem. Vzpomíná na svoje dětství a na vztah s rodiči, který nebyl vždy dokonalý. Cestou se setkává s místními rodinami, které pochovaly desítky příbuzných. Jejich odhodlání znovu vybudovat vesnici a komunitu přináší svědectví o univerzální síle lásky, ztráty a smíření. 

Precious Leader Woman

(Kanada, 46 min, 2021, Cassie De Colling)

Na Olympiádě v Soči všichni očekávali, že kanadská snowboardistka Spencer O’Brien vybojuje zlato. Když skončila na posledním místě, její fanoušci byli v šoku. Málokdo totiž tušil, že Spencer trpí revmatoidní artritidou a přes obrovské bolesti sotva zvládá soutěžit. Po tomto neúspěchu se Spencer stáhla do svého rodného města na území Kwakwaka’wakw, aby se zotavila. Zde pod vedením rodiny a blízké komunity začíná znovu objevovat svoji vlastní kulturu, ze které pochází. Díky tomu v sobě najde sílu, aby se vrátila k milovanému sportu – a to hned na nejvyšší příčky. Zpátky ke kořenům odhaluje, že i když to často netušíme, naše kořeny jsou naší největší silou. 


CIVILIZACE – Dobrá zpráva o konci světa

(Česko, 81 min, 2022, Petr Horký)

Dokumentární film CIVILIZACE režiséra Petra Horkého a egyptologa Prof.Miroslav Bárty o proměnách velkých civilizací a jejich podobností s tou naší současnou. Výpravná reality show našeho vlastního kolapsu. Zatím všechny civilizace zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní?

Film uvede přímo autor Petr Horký!